top of page

BUGANKA ANNO 1911

Vitajte v najstaršej reštaurácií v NITRE.

Minulosť Nitry je pomerne úzko spojená s pestovaním kvalitného hrozna a výroby vína. Nájsť pokojné priestory na vychutnanie si tohto moku nie je ani dnes až také jednoduché. Nitrania však také miesto majú. Je ním najstaršia Vináreň Buganka. ANNO 1911.

Projektantom objektu je Eduard Dombay Dombaváry, vystavaná však bola podľa predstáv majitea Štefana Černáka. Staval ju svojpomocne, na práci si však dal skutočne záležať. Preštudoval viacero kníh o spôsoboch stavania, výsledkom toho je jedinečná a krásna klenbová stavba s dátumom slávnostného znovuotvorenia v roku 1947. Punc histórie jej vdychujú aj originálne nástenné maľby od akad. maliara Edmunda Massányiho. V obrazoch sú zachytení skutoční ľudia, ktorí žili v Nitre a na Zobore. Keď v roku 1950 objekt skonfiškovali, maľby sa stratili pod nánosom novej farby. Dnes sa však opäť môžete pokochať ich krásou. Po reštitúcií a zreštaurovaní sa vinárni vrátila pôvodná romantika a opäť slúži obyvateľom a návštevníkom Nitry. Vo vinárni sa bežne uskutočňujú stretávky, svadobné hostiny, obchodné rokovania i slávnostné obedy, pre záujemcov ponúkajú aj denné menu. Špecialitou kuchyne je Zoborský tokáň s pôvodnou receptúrou z roku 1942, nájdete tu však celú škálu slovenskej a maďarskej kuchyne. K zimným večerom neodmysliteľne patrí aj hrejivé teplo sálajúce z kozuba v strede miestnosti. V lete sa tu zas budete určite príjemne cíti pri pohári vychladeného sudového vína.

Každý okoloidúci si tu môže zahasiť smäd aj vodou z prameňa Buganka. Práve od tohto názvu je odvodené aj pomenovanie vinárne. Prameň vyviera pred vstupom do objektu, o robilo veľké problémy pri jeho výstavbe. Voda im totiž pri kopaní pivnice vytryskla priamo pod nohami. Kapacita vinárne je 60 osôb, nedávno tu pribudla aj vonkajšia nová terasa pre 40 hostí. V areáli sa nachádzal aj najstarší dub na Zobore, ktorý je zapísaný v zozname prírodných pamiatok.

bercash_cmyk-300x241.jpg
bottom of page